14 דרכים לעלות את ה- NOI של המתחם שלכם

הבסיס להערכת מחיר של מתחם מולטי פאמילי הוא הNOI כאשר מחלקים את הNOI ב-Cap Rate  הדרוש מקבלים את שווי הנכס.

משמעות- ככול שה-NOI גדל ככה ביחס ישיר גם שווי הנכס.

המטרה שלנו היא להגדיל הכנסות ולהוריד הוצאות, גם בשביל התזרים וגם בשביל העלתה ערך.

 

אבל איך עושים את זה ?

 

המאמר הזה ידבר על 14 דרכים להעלות את הNOI בנכס –

 

1.    לשפר את הנראות של הסביבה בהגעה לנכס.

נהוג להגיד שגבר או אישה שופטים אחד את השנייה בתוך 7 שניות ומגיעים להחלטה. זה לא תהליך אחר/שונה כשהם בודקים נכס להשכרה. אפשר לעשות הרבה שינויים קוסמטיים אפילו מזעריים שישנו את פני התמונה.

למשל : לדאוג שהמתחם יהיה נקי ומסודר, לקצוץ את הדשא, להתקין שלט יפה בכניסה, לנקות את החנייה וכוו..

 

2.    פרסום איכותי.

הרבה פעמים נתקלים במתחמים שמפרסים את עצמם רק ע”י שלט מחוץ למתחם (בספק אם המספר טלפון שרשום בשלט, זמין.) בעידן הטכנולוגי של היום מתחמי מולטי פאמילי לא רק שמפרסמים את עצמם בכל האתרים המוכרים באינטרנט, הם אפילו גולשים לצד של הפרסום הממומן בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב. הכול בשביל להשיג יותר חשיפה וחשיפה ממוקדת בעיקר לקהל היעד של המתחם.

בכל פלטפורמה כזאת שבה אנחנו מפרסמים חשוב להוסיף הרבה תמונות וחשוב שיהיה איכותיות כמה שיותר !4

1.    תאורה וריח בנכס.

לתאורה וריח יש השפעה מאסיבית על אנשים ובעיקר על התת מודע שלהם. כשאדם מגיע למתחם שמואר היטב זה יוצר הרגשה של חיים וביטחון, ביטחון זה אחד הדברים הכי בסיסים שאנשים מחפשים בבית שלהם.

 

לאחר מכן נכנס הדייר הפוטנציאלי נכס לבחון את היחידה הספציפית אותה הוא הולך לשכור, זאת לא אותה הרגשה כאשר נכנסים לדירה מוארת עם ניחוחות טובים לעומת דירה חשוכה עם ריח מוזר.

 

4.    מומנטום.

 

העיקרון הבסיסי אומר שכאשר יש לך תפוסה נמוכה במתחם אתה צריך לעשות התאמות ואולי להוריד את שכר הדירה. אבל כאשר המתחם שלכם הוא בתפוסה של 95% -100% אתם צריכים להעלות את שכר הדירה.

אם אתם דואגים לעשות הרבה מהדברים שכתובים פה במאמר יש סיכוי טוב שזאת תהיה התפוסה שלכם ואז תוכלו לעלות את השכירות!

 

5.    להציע מחיר קצת יותר גבוה עם מרווח לרדת.

לעולם אסור להציע לדייר את המחיר הסופי שאתם רוצים, אם תעשו זאת למעשה תסגרו לעצמכם דלתות לפני שניסיתם. במקרה הטוב הדייר ייקח את השכירות הגבוה ואם לא, אז לכם יהיה מרווח לרדת.

חשוב להדגיש שגם צריכים להיות במודעות ולא לצאת לשוק עם מחיר גבוה מידי שימנע מימכם בכלל להגיע לאינטראקציה עם הדייר.

6.    חייבים לנפות דיירים.

לפעמים ישנה הרגשה שכל דייר שמגיע חייבים ישר לסגור אותו מה שנקרא. ערי יחידה שעומדת ריקה מבטאת הפסד כספי, אך זה לא תמיד המקרה כשיורדים למספרים בטווח הארוך.

לפעמים רק להרים טלפון לבעלי הנכס הקודם שהדייר שכר למגוריו ולהבין שהוא השאיר שם נזק של 5000$ בתיקונים, יכול להציל את התזרים שלכם לאחר שנה שהדייר יצא לכם מהמתחם.

זאת רק דוגמא אחת, הייתי ממליץ לבדוק – רקע פלילי, לדבר עם 2 Landlords קודמים לפחות, Evictions בעבר והוכחה שהאדם מרוויח יותר מכפול 3 מגובה השכירות.

 

7.    תמיד תעלו את השכירות בחידוש חוזה.

יש אמרה בין משקיעי נדל”ן הולכת ככה – “דיירים מצפים שתעלה את השכירות, אל תאכזב אותם.”

אפילו 15$ או 20$ העלה בשכירות פעם בשנה משנים לגמרי את המספרים שלכם בעסקה וזה לא מספיק בשביל לגרום לדייר לעזוב.

ועם זאת חשוב להגיד ולהדגיש שצריכים ליידע את הדיירים מראש, בשביל שזה לא יגיע בהפתעה. הייתי ממליץ לעשות את זה במעמד חתימת החוזה. להסביר שעוד שנה (אורך חוזה סטנדרטי במתחמי מולטי פאמילי) תעלה השכירות ב-10$-20$.

 

8.    שכירות חודש לחודש.

שיטה מוכרת וידוע בעולם השיווק היא לתת 3 מחירים שונים. למשל בקולנוע אתם יכולים לראות קולה קטנה 16 שקל קולה בינונית 18 שקל וקולה גדולה 20 שקל זה גורם לאדם שכבר החליט שהוא רוצה לקנות קולה להוסיף 2 שקל ואז עוד 2 שקל ובסוף לקנות את הגדולה..

אותו טכניקה תוכלו להמיר למתחם הדירות שלכם. תציעו לעשות חוזה שמחייב לחודש, לחצי שנה ולשנה וככה שככול שתקופת הזמן יותר קצרה התשלומים יהיו גבוהים יותר.

 

9.    תאפשרו להביא חיות מחמד למתחם ותחייבו על זה.

אמריקאים אוהבים את חיות המחמד שלהם מאוד ! ל67% מהאנשים בארה”ב יש חיות מחמד (מקור). המשמעות של זה היא – 1. אם אתם לא מאפשרים לאנשים עם בעלי חיים להיות דיירים במתחם שלכם זה יכול להעלות לכם בלקוחות. 2. כאשר אתם משכירים לאנשים שמוכנים לשלם Pet Rent אתם למעשה מקבלים עוד הכנסה !

אם זאת יש להגיד שסביר להניח שחיות מחמד יגרמו לנזקים בדירה. בשביל להתמודד עם הבעיה הזאת, מקובל לדרוש הפקדה של סכום ביטחון בשביל לחסות על נזקים עתידיים פוטנציאלים.  ולרוב התשלום הנוסף יחסה בפלוס על הנזק.

הייתי ממליץ לקבל יותר אנשים עם חתולים ופחות כלבים. חתולים יותר נקיים ומסודרים ויגרמו כנראה לפחות בלאגן. אם כבר קיבלתם משהו עם כלב אז תוודאו שהכלב הזה הוא לא כלב תקיפה/כלב תוקפני – הדבר האחרון שתרצו זה לקבל תביעות על תקיפה של כלב במתחם.

 10.           תחזוקה שותפת ומניעה עלויות עתידיות.

 

בין הדרכים הטובות ביותר להגדיל את ה-NOI  היא להוריד את ההוצאות. תחזוקה מונעת יכולה לעשות בדיוק את זה. אסור לסמוך על הדיירים שיחליפו מסנני תנור, ינקו מדחסי של מזגנים או ינקו את המרזבים. אבל תיקונים קטנים כאלו יכולים לחסוך לכם אלפי דולרים בתיקוני מערכות ותשתיות.

יתר על כן, חלק מהדיירים לא יספרו לכם על דליפות ונזילות מסיבה לא ברורה. לכן עד שתגלו על כך, הנזילה יכולה לגרום לנזק ועלויות עודפות בחשבון המים.

בדיקות סדירות יכולות למצוא בעיות אלה ולטפל בהן. אני ממליץ לעשות את הבדיקות הללו כל חצי שנה, אבל אפילו פעם בשנה זה יותר טוב מכלום.

יתר על כן, תחזוקה טובה היא המפתח לשמירת דיירים. לאחר ששוכר חותם על חוזה שכירות, הקשר היחיד שלהם אתכם הוא תשלום שכר דירה ותחזוקה. אף אחד מהם לא נעים. ואם הם מאחרים בתשלום  החודשי, יש עוד מגע לא נעים עם מנהל הנכס.

אבל אם תספקו תחזוקה טובה, הדבר יעזור לכם בטווח הערוך בכדי לשמור על טובת הדיירים שלכם ולהגדיל את הסיכוי שהם יעריכו חוזה. בהתחשב בזה שכל תהליך הכנת היחידה ואכלוסה שובה ((Turn Over/Make Ready הוא לרוב ההוצאה גדולה ומשמעותית מאוד ב L&P, אז כל מה שתוכלו לעשות בכדי להקל/למנוע אותו זה דבר שיתפרש ישירות לשורת הרווח שלכם ושל המשקיעים שלכם.

 

11.           תשמרו על מערכת יחסים חיובית עם דיירים גם בתקופת ההשכרה.

ברוח דומה, אם תוכלו למצוא דרך לשמור על קשר חיובי עם הדיירים שלכם, הדבר יעזור לכם להגיע לאחוזים יותר גבוהים של דיירים שחותמים על חוזה נוסף. זה יכול להיות משהו פשוט כמו עלון חודשי או נוכחות במדיה חברתית.

רעיון נוסף הוא להציע קופון פיצה בכל חודש לכל הדיירים וגם להציג את זה בעת שיווק היחידות. כן, זה עולה כסף, אבל זה לא רק עובד כתכנית שיווקית טובה. זה גם אומר שבכל חודש, בזמן שהדיירים שולחים לכם שכר דירה, הם הם מקבלים משהו בחזרה. זה גורם לכם להראות באור יותר חיובי בעיניהם.

עוד רעיון שעולה לי – תוכלו להכניס כל דייר ששילם בזמן כל חודש בשנה להגרלה ולמסור טלוויזיה או משהו כזה. יש כל מיני דרכים לשמור על קו תקשורת חיובי עם הדיירים שלך, ועשייה זאת תעזור באופן משמעותי על חתימה על חוזה נוסף ותשלום בזמן.

 

12.           תחייבו על שירותים נוספים שהמתחם מספק.

*אם יש לכם פארק כלבים בנכס, תעשו תוכנית שלדוגיסיטר (בייביסיטר של כלבים) עם אחד העובדים בנכס.

*אם יש לכם בריכה תעשו חוג של לימודי שחייה, אם הבריכה קטנה אז רק לילדים או תינוקות (כמובן שיש להתחשב באיזה מתחם ואופי אוכלוסי של הדיירים)

*תציעו למשפחות שמשחקות הרבה בדשא של היחידה שלהם לשלם יותר ולקבל כיסוח דשא פעם בשבוע.

*תציעו לעשות שיפורים ביחידה הספציפית בעד תשלום, מאוורר תקרה, דלת רשת מעבר לדלת הרגילה, סט סירים ומחבתות חדש (אם זאת דירה מרוהטת)

כל אלה יכולים להיות זרם הכנסה נוסף שאתם יכולים ליישם בקלות !

 

13.           תעלו סיכויים לחידוש חוזה עם תוכנית דיירים.

בואו נגיד שתבנו תוכנית דיירים בדרך הבאה –

כל דייר שמגיע למתחם אתם מציעים לו להיכנס לתוכנית הדיירים בחינם, זה אומר שכעבור שנה מיום חתימת החוזה שלו הוא יכול לבחור באיזה שדרוג הוא רוצה שיהיה לו בנכס האפס עלות בשבילו (ושיהיה לא יקר מידי בשבילכם – 25$-75$) ככה גם יהיה לו למה לצפות וגם אתם תדעו ממשהו שגר בנכס שלכם מה חשוב באמת לשדרג ואז תשדרגו אותו.

ככה כל שנה עד השנה השלישי בה אתם מחזירים 100$ מהפקדת ביטחון.

בונוס זה חוזר לכלל ההדדיות שהוזכר לעיל. זה גם יכול לפעול כאותה דחיפה עדינה לכיוון “כן” כשמישהו יושב על הגדר וזקוק לעזרה להחליט אם לחדש או לא.

כמובן שאלה בשום פנים ואופן לא הדברים היחידים שאתה יכול להכניס לתוכנית כזו, אבל הם התחלה טובה מאוד.

14.           אפיליאייט מרקטינג במולטי פאמילי

תציעו לכל דייר בנכס שאם הוא יפנה משהו למתחם ובסוף הבן אדם שהופנה יחתום על חוזה אז הדייר שהפנה אותו יקבל 100$ על ההפניה.

לדעתי זה פרקטי, win win ופשוט דרך מעולה לקבל סוכני מכירות לגמרי בחינם.

 

לסיכום

חשוב מאוד לעשות עסקה טובה אבל דרך ניהול טוב אפשר לעשות עסקה טובה ליותר טובה. (ושזה לא יגרום לכם לא להיות שמרניים בניתוח שלכם !)

דבר נוסף הוא להבין שדיירים הם אנשים ואנשים לא עושים החלטות לפי נתונים אלה לפי רגשות ואם תצליחו להיות אכפתיים, אם תסתכלו מנקודת המבט של הדיירים ולא רק שלכם, תוכלו לעשות תרחיש של Win Win. 

 

מוזמנים ליצור איתנו קשר דרך האתר !